Remiza

remiza OSP w Papowie Biskupim

Siedziba papowskiej jednostki OSP znajduje się w budynku gospodarczo-mieszkalnym położonym przy głównym skrzyżowaniu w Papowa Biskupiego. W obrębie budynku znajdują się: część garażowa z wieżą i dwoma stanowiskami na pojazdy, część świetlicowa z salą, biurem Zarządu Gminnego ZOSP, aneksem kuchennym i toaletą, oraz częścią mieszkalną należącą do osoby prywatnej.

Pod koniec lat 50-tych XX wieku, ówczesny Zarząd OSP pod kierownictwem prezesa Juliana Duszki oraz naczelnika Alfonsa Klawczyńskiego, podjął decyzję o konieczności zbudowania nowej remizy dla papowskiej straży. Rozpoczęto prace przygotowacze, zakupiono materiał budowlany. Po reorganizacji zarządu w 1959 r. gdy prezesem został Wacław Dymek, rozpoczęto prace budowlane, które zakończono w pierwszej połowie 1963 r. Koszt budowy w czynie społecznym w połowie ponieśli członkowie straży, drugą częśc pokryła Gminna Rada Narodowa - dzisiejszy odpowiednik Urzędu Gminy. Remizę oddano do użytku 26 maja 1963 roku. Z tej okazji z Komendy Powiatowej PSP w Chełmnie jednostka otrzymała samochód ciężarowy "Star 21" wraz z motopompą "Polonia".

stara remiza OSP W latach 1972-1982 obiekt użytkowała Gminna Spółdzielnia. Po interwencji sztabu wojskowego działającego na terenie gminy w 1982 r. częśc budynku odzyskano, urządzono w nim świetlicę na potrzeby jednostki. Pozostałą część oddano w użytkowanie osobie prywatnej na warsztat naprawczy sprzętu RTV. W połowie lat 80-tych przebudowano część garażową, powiększając go o drugie stanowisko na dodatkowy pojazd, odbyło się to kosztem zmniejszenia powierzchni świetlicy.

Na przełomie kwietnia i maja 2011 r. przeprowadzono remont budynku, polegający na ociepleniu ścian, uszczelnieniu poszycia dachowego, malowaniu zewnętrznej elewacji. W maju 2013 r. wykonano remont wnętrza remizy w części świetlicowej, zaplecza kuchennego oraz biura.

OSP Papowo Biskupie, 86-221 Papowo Biskupie 94, woj. kujawsko-pomorskie
© 2011-2018 by . Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2018 r.
stat4u Odwiedzin: Wyświetleń: Gości online:
Zalecana rozdzielczość: 1024x768